Pszenica twarda, p. makaronowa (Triticum durum Desf.)

Pszenica twarda, p. makaronowa (Triticum durum Desf.) - gatunek zbóż należący do rodziny wiechlinowatych. Jest to specyficzna forma pszenicy, wyselekcjonowana spośród innych pszenic, wyrabia się z niej makaron.

Charakterystyka:
Owoce - ziarniaki tej pszenicy w porównaniu do pszenicy zwyczajnej są bardzo twarde, szkliste, ich wnętrze jest bursztynowo-żółte (u zwyczajnej białe). Wytwarza w bielmie barwnik luteinę co w najprostszy sposób odróżnia ją od pszenicy zwyczajnej.
 
Zastosowanie:
- Roślina uprawna : Uprawiana jest w krajach o klimacie kontynentalnym i suchym.
- Pszenica twarda jest na ogół mniej plenna niż pszenica miękka, lecz daje wartościowe szkliste ziarno, które zawiera więcej i o lepszych własnościach białka (glutenu). Wysokiej jakości gluten umożliwia wytwarzanie makaronu bez białka kurzego. W Polsce praca genetyków (aklimatyzacja, krzyżowanie i selekcja) dała efekty zadowalające lecz odmian nie zarejestrowano. Wytworzoną przez HR Smolice odmianę pszenicy twardej ozimej Komnata zgłoszono w 2003 roku do ochrony wyłącznego prawa.
- Sztuka kulinarna : Zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej makaron (spaghetti i rurki) produkowany jest prawie wyłącznie z pszenicy twardej (stąd nazwa - pszenica makaronowa). W północnej Afryce głównym produktem handlowym wykonanym z pszenicy twardej jest kus-kus.
* Ziarniaki po oczyszczeniu - kondycjonowanie wodą, usunięcie skórki i częściowo warstwy aleuronowej, są kruszone na kaszkę - semolinę, kus-kus. Te kaszki chłoną znacznie mniej wody niż kasza manna i mniej niż mąki z pszenic zwyczajnych. Również makaron z pszenicy twardej bez dodatków utrzymuje zwartą fakturę, trudniej rozgotowuje się i ma żółtą przezroczystą barwę.


Treść objęta jest licencją GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.1 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów.
 
 
.