Porady

Warto wcześnie wykonać zabieg fungicydowy w zbożach

Większość czynników ograniczających plonowanie można wyeliminować, poza rodzajem gleby i warunkami meteorologicznymi, na które nie mamy wpływu.
Więcej

Jak skutecznie zapobiegać niedoborom wapnia w uprawie owoców i warzyw

Wapń jest jednym z podstawowych składników pokarmowych dla roślin. Pełni rolę zarówno strukturalną wchodząc w skład błon i ścian komórkowych, jak i funkcję wtórnego przekaźnika informacji – uczestniczy w mechanizmach przekazywania sygnałów ze środowiska współdziałając w tych procesach z białkami m.in. kalmoduliną.
Więcej

Jak zapewnić optymalny rozwój pąków kwiatowych?

Wilgotna i bardzo długa ubiegłoroczna jesień źle wpłynęła na hartowanie się drzew owocowych. Niespodziewany atak zimy i wyjątkowo srogich mrozów nie wpłynął korzystnie na kondycję drzew. W wielu rejonach Polski doszło do uszkodzeń pąków kwiatowych, a także krótkopędów i pędów jednorocznych. Najbardziej ucierpiały czereśnie i grusze.
Więcej

Mospilan 20 SP - w ochronie roślin sadowniczych

Jednym z najważniejszych ogniw produkcji roślinnej (płodów rolnych = żywności) jest ochrona roślin przed agrofagami.
Więcej

Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej linii do zagospodarowania resztek pożniwnych kukurydzy

Ponad 320 tysięcy zł otrzyma spółka POL-MOT Warfama SA w związku z pozytywną rekomendacją PARP dotyczącą dofinansowania realizacji projektu na „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej linii do zagospodarowania resztek pożniwnych kukurydzy”.
Więcej

Zastosowanie atraktantów w uprawach sadowniczych, warzywniczych i w rzepaku

Ponad 80% roślin na świecie zapylanych jest przez owady. Owocowanie większości tych roślin nie byłoby możliwe bez zapylenia, czyli przeniesienia ziarna pyłku na znamię słupka. Rośliny wykazują szereg przystosowań do zapylaczy.
Więcej

Stosowania środków ochrony roślin z zachowaniem bezpieczeństwa dla zapylaczy

Podejmując próbę zrozumienia potrzeby ochrony zapylaczy i innych owadów pożytecznych w trakcie zabiegów ochrony roślin należy najpierw poznać rolę jaką pełnią te owady w rolnictwie, a także mieć świadomość jakie zagrożenia dla tych owadów może stwarzać chemiczna ochrona roślin.
Więcej

Stymulując rzepak stymulujesz swój dochód

Rzepak na świecie i w Polsce - artykuł dr. hab. Marcina Kozaka z Katedry Szczegółowej Uprawy Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Więcej

Zdrowe zboże - nowa sztuka walki z mączniakiem

Erysiphe graminis lub Blumeria graminis - patogen wywołujący mączniaka prawdziwego zbóż - jest grzybem z rodzaju Ascomycota, który poraża wszystkie zboża oraz wiele gatunków traw. Powoduje jedną z najpowszechniejszych i najlepiej rozpoznawalnych chorób zbóż.
Więcej

Pestycydy osłabiają męską płodność

Pestycydy zawarte w owocach i warzywach mogą niekorzystnie wpływać na męską płodność. 30 z 37 przebadanych substancji chemicznych wykorzystywanych w uprawach ingeruje w działanie testosteronu, hormonu kluczowego dla prawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego.
Więcej

Owoce i warzywa – wymagania wobec producentów

1. Chciałbym zacząć handel świeżymi owocami i warzywami. Jakie wymagania muszą spełniać te produkty?

Z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej producenci zobowiązani są do przestrzegania przepisów wspólnotowych odnoszących się m.in. do świeżych owoców i warzyw, w tym:
Więcej

Amazone prezentuje swój pierwszy samojezdny opryskiwacz

Wraz z Pantera 4001, w grudniu 2010 roku, Amazone wprowadza na rynek nowy, samojezdny opryskiwacz polowy, w którym nie tylko technika ochrony roślin ale także pojazd nośny pochodzą z własnej produkcji.
Więcej

Uproszczone zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych w wyniku działania żywiołu

Tegoroczna powódź i towarzyszące jej obsunięcia ziemi, które nawiedziły Polskę wiosną i latem spowodowały duże straty w uprawach rolnych i w zabudowaniach. Wiele obiektów budowlanych po intensywnych opadach atmosferycznych oraz po przejściach "wielkiej wody" wymaga odbudowy lub remontu, lecz są też i takie, które nadają się jedynie do rozbiórki.
Więcej

System komunikacji KUHN ISOBUS dla rozsiewaczy nawozów, pras i owijarek bel

Powołanie zrzeszenia producentów maszyn CCI (Competence Center Isobus), którego jednym z założycieli jest firma KUHN, zaowocowało stworzeniem systemu komunikacji ISOBUS dla 3 grup maszyn:
Więcej

Jak zwiększyć opłacalność produkcji jabłek?

Gospodarstwo sadownicze Macieja Kowalczyka to wzorcowe gospodarstwo produkujące jabłka w województwie Łódzkim. Wielka staranność w opryskach i nawożeniu dają wspaniałe rezultaty w wielkości zbiorów jakie Kowalczyk osiąga rokrocznie w swoich sadach.
Więcej

Strona 2 z 4

 
 
.
 
 


 
 
 
 

Wiedza


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /arolniczyserwer/plantatorzy/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Plantacje: używki


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /arolniczyserwer/plantatorzy/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Pozostałe działy


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /arolniczyserwer/plantatorzy/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99