Produkty biobójcze: poprawa bezpieczeństwa zdrowia ludzi i ochrony środowiska

Każdy środek przeciwko szkodnikom, czy do zwalczania bakterii w wodzie, czy ślimaków w przydomowym ogródku, musi uzyskać stosowny certyfikat zanim zostanie wprowadzony do obrotu na terenie UE.
Wymagania prawne regulujące sprzedaż i stosowanie środków biobójczych zostaną poddane nowelizacji, która przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zdrowia ludzi i ochrony środowiska naturalnego. Dla producentów oznaczać będzie także uproszczenie procedur rejestracyjnych.

Celem nowego rozporządzenia jest nowelizacja przepisów regulujących stosowanie substancji chemicznych począwszy od środków owadobójczych po preparaty do uzdatniania wody. Pestycydy stosowane w rolnictwie podlegają odrębnej regulacji.

Głosując w środę w pierwszym czytaniu Parlament Europejski przyjął do rozporządzenia szereg poprawek, które teraz będą musiały zostać zatwierdzone przez Radę Ministrów UE.

Zakaz stosowania najbardziej toksycznych substancji

Parlament przyjął poprawki wprowadzające zakaz stosowania najbardziej toksycznych substancji, które są rakotwórcze, mają szkodliwe działanie na płodność, lub zaburzające gospodarkę hormonalną. Także inne groźne substancje będą stopniowo zastępowane przez ich bezpieczniejsze odpowiedniki.

Wyjątki w wyjątkowych sytuacjach

Nawet najbardziej toksyczne substancje są czasem niezbędne, aby chronić życie ludzi, zwierząt lub środowisko. Jedną z takich substancji jest difenakum – substancja wykorzystywana w trutkach na szczury, która wywołuje powolną śmierć i jest bardzo niebezpieczna dla innych organizmów żywych. Posłowie proponowali nałożenie pewnych ograniczeń także na tę substancję, jednak w głosowaniu poprawka ta nie zdobyła większości głosów.

Pozwolenie wspólnotowe

Pozwolenie wspólnotowe na stosowanie środków biobójczych będzie wprowadzane stopniowo. Od 2013 roku objęte nim zostaną produkty niskiego ryzyka, a większość pozostałych od roku 2017.

Ograniczenie badań na zwierzętach

Posłowie uważają, że niezbędne jest zminimalizowanie ilości badań przeprowadzanych na zwierzętach. Należy unikać powielania badań, dlatego w zamian za odpowiednie wynagrodzenie wnioskodawcy będą mogli dzielić się wynikami badań nad zwierzętami.

Nanomateriały

Nanomateriały mają inne właściwości niż te same substancje nieoparte na nanotechnologi, dlatego posłowie chcą, aby badać ryzyko zastosowania produktów biobójczych zawierających tego rodzaju materiały.

Źródło: europarl.europa.eu
 
 
.