Ślazowiec pensylwański (Sida hermaphrodita)

Ślazowiec pensylwański (Sida hermaphrodita) – gatunek roślin z rodziny ślazowatych. W warunkach naturalnych ślazowiec pensylwański rośnie w Ameryce Północnej. Jest uprawiany m.in. w Polsce jako roślina energetyczna.

Morfologia:
Roślina wytwarza zwarte i silnie ukorzenione kępy składające się z kilkunastu łodyg o średnicy 3,5 cm i wysokości 3,5 m.

Zastosowanie:
Uprawiany jest głównie jako roślina energetyczna. Wykorzystuje się go także jako surowiec w przemyśle celulozowo-papierniczym, jako roślinę paszową oraz jako roślinę rekultywacyjną.

Uprawa:
Rozmnażanie
Ślazowiec można rozmnażać poprzez nasiona i podział korzeni lub pędów. W przypadku siewu bezpośrednio do gruntu stosuje się nasiona otoczkowane. Duża twardość nasion ślazowca może powodować nikły procent wschodów. Sadzonki uzyskane z odcinków korzeni z pączkami lub fragmentów pędów charakteryzują się szybszym wzrostem, niż te wysiewane bezpośrednio do gruntu i w pierwszych latach dają obfitsze plony. Po około trzech latach tempo wzrostu ulega wyrównaniu.


Treść objęta jest licencją GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.1 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów.
 
 
.