Figowiec sprężysty (Ficus elastica Roxb. ex. Homem.) - fikus

Figowiec sprężysty (Ficus elastica Roxb. ex. Homem.), popularnie zwany fikusem – gatunek rośliny z rodziny morwowatych (Moraceae Link.). Występuje na Półwyspie Malajskim, Sumatrze, Jawie. Jest uprawiany w licznych miejscach o klimacie tropikalnym. W Polsce pospolicie uprawiany jako ozdobna roślina doniczkowa.

Charakterystyka:
Pokrój - drzewo, osiągające do 30 m wysokości. Posiada liczne korzenie powietrzne.
Liście - duże, eliptyczne, skórzaste, ciemnozielone, całobrzegie.
Kwiaty - drobne, rozdzielnopłciowe, znajdujące się na dnie otwartego u góry osadnika kwiatowego o gruszkowatym kształcie.
Owoc - pogrążone w dnie osadnika orzeszki.

Zastosowanie:
- Roślina kauczukodajna: z jego soku mlecznego otrzymuje się tzw. kauczuk assamski.
- Roślina ozdobna: jest jedną z najczęściej u nas uprawianych roślin doniczkowych. Najczęściej uprawia się odmiany 'Decora' i 'Robusta'. Rosną szybko, tworząc rozgałęzione drzewka. Z czasem ogałacają się z dolnych liści. Roślina jest łatwa w uprawie, poleca się ją więc również początkującym hodowcom.

Sposób uprawy:
- Podlewanie: nie potrzebuje wiele wody. Ziemia nie może być przez dłuższy czas mokra. Idealna dla tej rośliny jest metoda "kąpieli", doniczka powinna być zanurzona w wodzie tak długo, aż z ziemi przestaną wydobywać się pęcherzyki powietrza. Następnie należy poczekać, aż nadmiar wody spłynie i odstawić roślinę na swoje miejsce. Ponownie podlać, kiedy ziemia będzie sucha. Zimą, w zależności od wielkości doniczki i rośliny, może to trwać kilka tygodni.
- Oświetlenie: roślina zadowoli się również ciemniejszymi miejscami, jednak przez to rośnie wolniej. Wiele lepsze jest jasne miejsce, po przyzwyczajeniu roślinę można również wyeksponować na słońcu.
- Temperatura: nie powinna być niższa niż 10 stopni i wyższa niż 29 stopni.
- Nawożenie: w zależności od wzrostu dość oszczędnie, latem co 2 tygodnie, zimą najlepiej wcale nie nawozić.
- Rozmnażanie: Można rozmnażać na wiosnę i latem przez odkłady powietrzne lub przez sadzonki pędowe o długości ok. 8 cm z pąkiem liściowym.
- Czyszczenie: Od czasu do czasu warto przetrzeć liście wilgotną szmatką. Co dwa miesiące można liście nabłyszczać.
- Szkodniki: dość często roślina jest atakowana przez tarczniki (brązowe tarczki na spodniej stronie liści i na łodygach). Najlepiej usuwać je ścierając szmatką nasączoną denaturatem lub opryskując roślinę odpowiednimi insektycydami.

Właściwości:
Usuwa z pomieszczeń szkodliwy formaldehyd z szybkością 12 µg/h.


Treść objęta jest licencją GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.1 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów.
 
 
.