Wiadomości

Farmerzy duńscy dotknięci przez wysokie ceny zbóż

Rolnicy w Danii, największym eksporterze wieprzowiny na świecie, będą mocno poszkodowani przez znacznie wyższe ceny zbóż. Ponad 5000 hodowców trzody chlewnej będzie musiało w tym roku ponieść koszty wyższych cen pasz – 900 milionów koron duńskich ( 160 mln dolarów USA).
Więcej

Uwaga na tlenek węgla! Zasady bezpieczeństwa

Regularne przeglądy urządzeń grzewczych, okresowe czyszczenie i udrażnianie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych; unikanie długiego przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec; montaż detektorów CO w budynkach mieszkalnych; umożliwianie cyrkulacji powietrza przez uchylanie okien i niezasłanianie otworów w drzwiach kuchni i łazienki – to zasady, które należy stosować, by uniknąć śmiertelnego zaczadzenia.
Więcej

Zboża: skup interwencyjny w teorii

Komisja Europejska pozbywa się swoich zapasów interwencyjnych. Na sprzedaż lub na pomoc dla najuboższych ma być przeznaczone pięć i pół miliona ton ziarna. Magazyny pozostaną puste, bo skup interwencyjny, który ruszył z początkiem listopada, przy obecnych cenach będzie tylko na papierze.
Więcej

(Nie)ziemskie przyspieszenie

Większa podaż to z reguły niższa cena, ale w tym wypadku ta zasada nie będzie miała zastosowania. Mimo że Agencja Nieruchomości Rolnych zamierza w przyszłym roku rzucić na rynek aż 300 tysięcy hektarów ziemi, gwałtownego spadku cen gruntów raczej nikt się nie spodziewa.
Więcej

Bankowe preferencje

Banki spółdzielcze krytykują ostatni wzrost oprocentowania kredytów preferencyjnych dla rolników. Ich zdaniem to wciąż za mało, za mało, aby na nich zarabiać. W efekcie dużo bardziej opłaca się im udzielanie zwykłych pożyczek komercyjnych.
Więcej

Pasza drożeje, UE musi działać

Rolnikom coraz trudniej znaleźć pieniądze na paszę dla zwierząt. Przez złą pogodę i spekulacje jej ceny osiągają rekordową wysokość. A to może oznaczać zmniejszenie produkcji mięsa. Dlatego deputowani na czwartkowej debacie z komisarzem rolnictwa Dacianem Cioloșem zastawiali się jakie kroki UE może podjąć by walczyć z kryzysem w sektorze hodowlanym.
Więcej

Inwestycje w zgodzie z ochroną środowiska

Które inwestycje wymagają lub mogą wymagać oceny oddziaływania na środowisko? Niezbędna wiedza dla każdego inwestora: precyzyjne przepisy zgodne z wymogami Unii Europejskiej. Określenie nowego katalogu przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko to najważniejszy cel rozporządzenia przyjętego przez rząd 9 listopada br.
Więcej

Ceny ziemi bez zmian

Według najnowszych danych średnia cena gruntów w III kwartale 2010 r. wyniosła 15 044 zł za 1 ha. W porównaniu do II kw. br. nastąpił wzrost średniej ceny o 164 zł, czyli o 1,1%. Natomiast porównując III kwartał 2009 r. do III kwartału 2010 r. cena zmalała o ponad 1326 zł, czyli o 8,1%, ale nie ma to wpływu na obecny poziom cen.
Więcej

Nowa potęga zbożowa na Półwyspie Arabskim

Na lidera w branży młynarsko-zbożowej w krajach Półwyspu Arabskiego wyrasta firma Młyny Zbożowe z Omanu (OFM), która obecnie zaspokaja w 65% potrzeb mącznych tego Sułtanatu.
Więcej

Jabłka łąckie zarejestrowane jako chronione oznaczenie geograficzne

W dniu 5 listopada 2010 roku jabłka łąckie zostały zarejestrowane przez Komisję Europejską jako chronione oznaczenie geograficzne (rozporządzenie Komisji (UE) nr 990/2010 z dnia 4 listopada 2010 r. rejestrujące w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych nazwę [Jabłka łąckie (ChOG)].
Więcej

Strona 10 z 14

 
 
.