Wiadomości

Apel naukowców o ostrożne obchodzenie się ze środkami biobójczymi

Nieostrożne obchodzenie się ze środkami biobójczymi bywa przyczyną poważnych zatruć - ostrzegali w środę eksperci podczas poświęconej tym produktom konferencji prasowej w Warszawie. Konferencję w ramach kampanii "Lek bezpieczny" zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Więcej

Czy Polsce zagraża spadek żyzności gleb?

W Ministerstwie Rolnictwa odbyło się seminarium pt. „Czy Polsce zagraża spadek żyzności gleb?”. O roli zawartości materii organicznej w glebie, jej znaczeniu w produkcji rolnej mówili, na konferencji prasowej zorganizowanej po seminarium, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz dyrektor Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach Wiesław Oleszek.
Więcej

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

Minister Marek Sawicki wziął udział w 10. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, które odbywały się 6 grudnia br. w Berlinie. Spotkaniu przewodniczyli Premier Donald Tusk i Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Uczestniczyli w nim także ministrowie z następujących resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, infrastruktury, pracy, sprawiedliwości oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
Więcej

Lepsza polityka unijna pomoże skuteczniej informować o jakości produktów żywnościowych

Gwarancja jakości dla konsumentów i uczciwa cena dla rolników - oto dwa cele pakietu środków dotyczących jakości, który przyjęła 10 grudnia 2010 r. Komisja Europejska.
Więcej

Milion Europejczyków przeciw GMO

Po raz pierwszy podpisy w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej trafiają do Komisji Europejskiej. Milion Europejczyków domaga się w ten sposób wprowadzenia zakazu upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie na terytorium Unii Europejskiej.
Więcej

Brazylia: rekordowe zbiory trzciny cukrowej, produkcja cukru i bioetanolu

Brazylijska firma konsultingowa Datagro nieco zmniejszyła swoją prognozę zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii w sezonie 2010/11 do 637,9 mln ton. Mimo tego zbiory będą i tak większe o 7%. Produkcja cukru została oszacowana na 38,927 mln ton.
Więcej

Niemcy: stop GMO

Koniec złudzeń dla niemieckich rolników uprawiających GMO. Federalny Trybunał Konstytucyjny podtrzymał zakaz, wprowadzony w kwietniu zeszłego roku. Farmerzy, którzy nielegalnie będą wysiewać modyfikowaną kukurydzę na polach, zapłacą ogromne kary, jeśli dojdzie do skażenia sąsiednich upraw.
Więcej

Produkcja bawełny w Brazylii bije rekordy

Perspektywy w sektorze produkcji bawełny w Brazylii, zarówno jeśli chodzi o areał upraw jak i wolumen produkowanego towaru, są bardzo dobre. W sezonie 2010/2011, Brazylia powinna posiadać areał 1,1 miliona hektarów i wyprodukować pomiędzy 1,6 i 1,7 miliona ton, w porównaniu do 1,1 milionów ton wyprodukowanych w 2010 roku.
Więcej

Powrót słonecznika na pola Argentyny

Coraz więcej rolników w Argentynie sadzi słoneczniki. Prognozy przewidują zwiększenie areału upraw o 24 % w nadchodzącym sezonie 2011/2012. Według Argentyńskiego Stowarzyszenia Plantatorów Słonecznika (Asagir) areał zasianego słonecznika osiągnie 1,62 miliony hektarów.
Więcej

Działania interwencyjne na rynku zboża

Według stanu z 14.11.2010 r. na zapasach interwencyjnych UE znajduje się 5,56 mln ton zbóż, z tego 5,3 mln ton jęczmienia i 0,2 mln ton pszenicy. Interwencyjne zapasy kukurydzy (ok. 3 tys. ton) zostały sprzedane na rynku węgierskim.
Więcej

Strona 9 z 14

 
 
.