Meksyk: produkcja cytrusów może spaść o 40%

Co roku prawie połowa gajów cytrusowych w Veracruz jest uszkadzana przez czynniki naturalne.

Upały dotknęły 50% produkcji cytrusów i wpłynęły na obniżenie jakości limonek i pomarańczy, które normalnie eksportuje się do Europy i Japonii. Tymczasem Modesto Velazquez Toral, prezes Związku Wspólnot Północnych powiedział, że oprócz tego szkodliwe zjawiska w sezonie zimowym mogą uszkodzić połowę zbiorów pod koniec roku.

Dodał on, że wraz z nadejściem chłodów i deszczu w najbliższych miesiącach produkcja pomarańczy i cytryn może spaść nawet o 40%. Podkreślił, że najbardziej te zjawiska dotykają młodych drzewek owocowych w stadium kwitnienia.

Szkody wyrządzone przez panującą zimą porę deszczową będą zauważalne w pierwszych miesiącach 2012 roku. Plantatorzy oczekują, że przez to może nastąpić spadek eksportu produktów, które normalnie trafiają do Ameryki i Europy.

Velazquez Toral wezwał producentów, by jeszcze zanim zimno zacznie siać spustoszenie podjęli środki zaradcze i dostosowali się do zaleceń. Wezwał też rząd, by nie zaniedbywał tego sektora, który pełni ważną rolę w rozwoju regionu.

KP

Źródło: www.freshplaza.com
 
 
.