Czy kompostować głąby kapusty, nadgniłe owoce i chore rośliny?

Jeżeli poddamy chore rośliny działaniu wysokiej temperatury, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozbędziemy się patogenów. Przejrzewające owoce naturalnie nie stanowią żadnego zagrożenia.

Niektóre czynniki chorobotwórcze jednak nie mają prawa znaleźć się na pryzmie, zwłaszcza patogeny kiły kapusty (są w głąbach chorych roślin), patogeny moniliozy na gałęziach i liściach drzew i krzewów owocowych, grzyb powodujący zamieranie malin. Te odpadki najlepiej wyrzucić na śmietnik, a jeszcze lepiej spalić. Poza tym bardzo niebezpieczne w ogrodzie są choroby wirusowe i bakteryjne, mozaiki fasoli, ogórka, pomidora, czy bardzo niebezpieczna zaraza ogniowa porażająca jabłonie i grusze, a także jarzębinę i głogi – w Polsce zarażone drzewa po powiadomieniu odpowiednich służb karczuje się i pali. W związku z powyższym, początkujący ogrodnicy nie powinni w ogóle dodawać żadnych chorych roślin do kompostu, zresztą nawet doświadczony ogrodnik raczej tego nie zrobi, bez względu na rodzaj choroby.

Uwaga! Uwaga!
Pomimo faktu, iż w niektórych przypadkach pewne patogeny mogą zostać zniszczone w pryzmie kompostowej, najlepiej będzie zaniechać wrzucania do niej jakichkolwiek roślin, wykazujących ślady choroby.
* nicienie i nasiona chwastów giną w temperaturze około 54°C;
* drutowce i grzyby niewytwarzające przetrwalników giną przy około 71°C – niektóre komposty osiągają taką temperaturę;
* bakterie i pozostałe grzyby wytrzymują do 82°C – małe jest prawdopodobieństwo wystąpienia takiej temperatury w kompoście;
* wirusy potrafią przetrwać w temperaturze do 94°C, której kompost praktycznie nigdy nie osiąga.

Jeżeli chodzi o zdrowe głąby kapuściane, to należy je rozdrobnić i zmieszać z luźnymi odpadkami. Raczej nie rozłożą się w ciągu roku, ale nie szkodzą kompostowi, przewietrzając go nawet. Zresztą często będziemy musieli kompost przesiewać i nierozłożone jego części dodawać do nowej pryzmy.

Źródło: wikibooks

Tekst pochodzi ze strony notowaniacen.pl
 
 
.