Zboża: podsumowanie sytuacji cenowej na rynku

Koniec sezonu 2009/2010 charakteryzował się wzrostową tendencją cen zbóż. Krajowy i zagraniczny popyt na ziarno stymulowany był potrzebą uzupełnienia zapasów przez przetwórców oraz obawą o poziom i jakość tegorocznych zbiorów.

Utrzymujące się w wielu rejonach kraju intensywne opady deszczu w okresie żniw, utrudniające zbiory i negatywnie wpływające na jakość ziarna, a także sygnały z rynków zagranicznych, przyczyniły się do dalszego wzrostu cen skupu zbóż w Polsce. W sierpniu br. średnia cena pszenicy (wg GUS) wyniosła 648 zł/t i była o blisko 18% wyższa niż w poprzednim miesiącu. Natomiast przeciętna cena skupu żyta ukształtowała się na poziomie 457 zł/t i była o ponad 24% wyższa niż w lipcu br. W porównaniu do cen sprzed roku ziarno tych zbóż było droższe odpowiednio o 44% i o 57%, ale o 5% i o 19% tańsze niż w tym samym okresie sezonu 2007/2008, kiedy ceny zbóż osiągały rekordowe poziomy.

We wrześniu br. w Polsce, podobnie jak w UE, ziarno jeszcze podrożało. Przetwórcy poszukiwali zboża wysokiej jakości, którego podaż jest mniejsza niż przed rokiem. Producenci wstrzymywali się z dostawami zbóż, oczekując dalszego wzrostu cen. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 20-26.09.2010 r. przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 739 zł/t, a żyta konsumpcyjnego 625 zł/t, tj. odpowiednio o 3% i o 23% więcej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do cen sprzed roku pszenica była droższa o 54%, a żyto 2,4-razy droższe. Wzrost cen ziarna notowano również na krajowych giełdach towarowych. W sprzedaży giełdowej w końcu września br. transakcyjne ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtowały się na poziomie 808 zł/t, a żyta konsumpcyjnego 666 zł/t.

Niższe niż się spodziewano zbiory zbóż w UE były powodem dynamicznego wzrostu cen zbóż na rynku unijnym. Do wzrostu cen przyczynił się również zakaz eksportu zbóż i mąki z Rosji obowiązujący od 15 sierpnia 2010 r. do września przyszłego roku. Według danych Komisji Europejskiej, w trzecim tygodniu września 2010 r. za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie w UE płacono 201 EUR/t (790 zł/t), za jęczmień paszowy 158 EUR/t (621 zł/t), a za kukurydzę 192 EUR/t (756 zł/t). Ceny pszenicy były o 14% wyższe niż miesiąc wcześniej, jęczmienia o 13%, a kukurydzy o 11% wyższe. Jednocześnie ziarno zbóż było droższe niż przed rokiem o 64-74% (w zależności od rodzaju). Na rynku unijnym tańsze zboże niż w Polsce oferowane jest u naszych tradycyjnych, południowych partnerów handlowych, zwłaszcza na Słowacji.

Biuro Analiz i Programowania ARR
Prognoza cen rynkowych podstawowych produktów rolniczych
 
 
.