Śliwa migdał (Prunus dulcis P. Mill.) - Migdał

Śliwa migdał (Prunus dulcis P. Mill.), nazywana także migdałowcem lub migdałem - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi prawdopodobnie z Azji Środkowej i Azji Mniejszej.

Charakterystyka:
Pokrój - krzew lub nieduże drzewo o wysokości do 10 m.
Liście - w kształcie lancetowatym o piłkowanym brzegu, zrzucane na zimę.
Kwiaty - rozwijają się przed pojawieniem się liści. Białe lub różowe. Mają 5 działek kielicha, 5 odwrotnie jajowatych płatków korony, 1 słupek i liczne pręciki.
Owoce - podłużny i spłaszczony pestkowiec o długości do 6 cm, o włóknistej zielonkawej barwie. Młode owoce jadalne. Po opadnięciu wyłuskane pestki w handlu noszą nazwę migdałów.
Roślina trująca
Nasiona odmiany gorzkiej (var. amara Focke) w większej ilości są trujące - wywiązuje się w nich kwas pruski.

Systematyka:
Pozycja w systemie Reveala - gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa różowe (Rosidae Takht.), nadrząd Rosanae Takht., rząd różowce (Rosales Perleb), podrząd Rosineae Erchb., rodzina różowate (Rosaceae Juss.), podrodzina Prunoideae Horan., plemię Pruneae Benth. & Hook.f., rodzaj śliwa (Prunus L.), gatunek Prunus dulcis (P. Mill.) D.A. Webber.

Zastosowanie:
- Roślina uprawna: uprawiana głównie w basenie Morza Śródziemnego: Hiszpania, Francja, Włochy, a także w Kalifornii. Północny zasięg upraw w Europie przebiega przez Czechy i Słowację. W przemyśle spożywczym występują w charakterze bakalii oraz często przerabiane są na marcepan. Z nasion migdału tłoczy się bardzo smaczny i posiadający duże własności odżywcze olej migdałowy.
- Olej znajduje zastosowanie do smarowania precyzyjnych mechanizmów.
 
Odmiany:
- A. communis var. sativa - odmiany słodkie, owoce wykorzystywane w cukiernictwie, podobnie pestki. Z nasion tłoczy się olej migdałowy wykorzystywany w przemyśle do smarowania precyzyjnych urządzeń. Z soku świeżo wyciśniętych owoców otrzymuje się napój - orszadę.
- A. communis var. amara Focke - odmiany gorzkie, uprawiane na mniejszą skalę. Otrzymywany z ich pestek olej używany jest do produkcji niektórych likierów, a także mydła i esencji zapachowych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym.


Treść objęta jest licencją GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.1 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów.
Polecamy:

Skorzystaj z naszych usług kosmetycznych kosmetyka lublin . Promocje dla nowych klientów.

Profesjonalna agencja reklamowa w Lublinie reklama w Lublinie . Zapraszamy na naszą stronę internetową.

 
 
.