Środki ochrony roślin

Choroby złego zimowania – zabieg czyszczący

W ciągu całego okresu wegetacji uprawom zagrażają choroby grzybowe, które są potencjalnie główną przyczyną strat w plonie oraz obniżenia jego jakości. Zagrożenie plantacji przez choroby jest zmienne w latach w zależności od przebiegu pogody, ale również silnie uzależnione od wrażliwości odmianowej i warunków agrotechnicznych.
Więcej

Znane substancje aktywne środków ochrony roślin – inne spojrzenie

Szybki rozwój technologiczny jest dzisiaj domeną większości gałęzi gospodarki. Również rolnictwo korzysta z jego osiągnięć. Na rynku pojawiają się preparaty oparte na nowych, coraz bardziej skutecznych substancjach aktywnych.
Więcej

Jesienne stosowanie biostymulatorów w rzepaku ozimym

Rzepak ozimy w bieżącym sezonie został posiany w terminie. Po dość wilgotnym lipcu i deszczowych dwóch pierwszych dekadach sierpnia, wrzesień pogodnie przywitał nas ładną pogodą.
Więcej

Skuteczne zwalczanie samosiewów

Graminicydy to specyficzna grupa herbicydów o specyficznym profilu działania. Przeznaczone są do zwalczania traw w uprawach roślin dwuliściennych. Potocznie określa się, że niszczą wszystkie rośliny jednoliścienne. Jest to mylne pojęcie.
Więcej

Terminy stosowania fungicydów zawierających kaptan, a pozostałości kaptanu w jabłkach

Ochrona chemiczna nadal pozostaje podstawowym i najskuteczniejszym sposobem ochrony roślin, mimo prowadzenia od wielu lat szeroko zakrojonych badań nad poszukiwaniem alternatywnych metod w zwalczaniu agrofagów.
Więcej

Fungicydy – profilaktycznie i leczniczo, ale rozsądnie

Rozmowa z Bolesławem Iwankiem, konsultantem do spraw sadownictwa.
Więcej

Insektycyd - bezwzględnie skuteczny i niezwykle bezpieczny

W związku z rozwojem produkcji biopaliw w ostatniej dekadzie obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na rośliny oleiste. Według danych statystycznych pierwsza dekada XXI wieku charakteryzowała się dynamicznym wzrostem produkcji rzepaku i rzepiku – od 437 tys. ha w roku 2000 do 810 tys. w roku 2009 (dane GUS).
Więcej

Mospilan 20 SP - w ochronie roślin sadowniczych

Jednym z najważniejszych ogniw produkcji roślinnej (płodów rolnych = żywności) jest ochrona roślin przed agrofagami.
Więcej

Stosowania środków ochrony roślin z zachowaniem bezpieczeństwa dla zapylaczy

Podejmując próbę zrozumienia potrzeby ochrony zapylaczy i innych owadów pożytecznych w trakcie zabiegów ochrony roślin należy najpierw poznać rolę jaką pełnią te owady w rolnictwie, a także mieć świadomość jakie zagrożenia dla tych owadów może stwarzać chemiczna ochrona roślin.
Więcej

Tilmor 250 EC: nowy fungicyd na rynku

Tilmor 250 EC to wyższa skuteczność zwalczania suchej zgnilizny kapustnych, doskonała kombinacja fungicydu i regulatora wzrostu, oraz uniwersalność, czyli możliwość stosowania zarówno jesienią jak i wiosną.
Więcej

Strona 1 z 2

 
 
.