Planujesz uprawę pszenicy ozimej: pamiętaj o konieczności zwalczania trudnych chwastów

Strona 2

Spis treści
Planujesz uprawę pszenicy ozimej: pamiętaj o konieczności zwalczania trudnych chwastów
Strona 2
Wszystkie strony

Podobne skutki powodują inne powszechnie występujące w zbożach chwasty dolnego piętra: przetaczniki i gwiazdnica pospolita. Ponieważ wschodzą wcześnie jesienią, są konkurencyjne dla pszenicy ozimej już od jej wschodów i rozrastają się bujnie tworząc zwarte poszycie gleby. Diflanil 500 SC skutecznie niszczy te gatunki chwastów i wobec nich zaliczany jest do herbicydów specjalistycznych.

Groźnym konkurentem pszenicy ozimej jest także przytulia czepna. Jedna roślina przytulii pobiera z gleby trzykrotnie więcej azotu i wody niż jedna roślina pszenicy. Przytulia czepna zwiększa podatność roślin na wyleganie, powoduje zawilgocenie łanu i ziarna, utrudniając zbiór kombajnowy. Zanieczyszczony materiał siewny wymaga większych nakładów na czyszczenie i suszenie nasion. Diflanil 500 SC jest herbicydem specjalistycznym również i dla tych chwastów, przeznaczonym do jesiennego ich zwalczania. Działaniu jego sprzyja optymalna wilgotność gleby. Najkorzystniejszy efekt chwastobójczy uzyskuje się po opryskaniu roślin we wczesnych fazach rozwojowych, tj. w czasie kiełkowania i wschodów. Odchwaszczanie wykonuje się w fazie 2-3 liści pszenicy ozimej. Zalecana dawka wynosi 0,2 – 0,3 l/ha. W przypadku występowania przytulii czepnej i późniejszych faz rozwojowych fiołka, gwiazdnicy i przetaczników zalecana jest wyższa dawka preparatu.

Diflanil 500 SC w dawce 0,3 l/ha jest szczególnie przydatny nie tylko w zwalczaniu przytulii czepnej, ale także chwastów średnio wrażliwych na tę substancję: rumianku pospolitego, maruny bezwonnej i tasznika pospolitego, co potwierdziły badania.

Herbicyd ten może być stosowany w mieszaninach z innymi środkami chwastobójczymi, gdy na polu występują takowe potrzeby. Mieszanina z Tolurexem rozszerza zakres niszczonych chwastów o chaber bławatek, jasnoty, miotłę zbożową i tobołki polne, a mieszanina z Gleanem jest skuteczna wobec miotły zbożowej, samosiewów rzepaku i innych chwastów. Możliwe są również inne mieszaniny zgodnie z potrzebami i Zaleceniami Ochrony Roślin.

Z praktyki rolniczej wynika, że staranne przygotowanie gleby do siewu pszenicy ozimej jest korzystne nie tylko dla rośliny uprawnej, ale także warunkiem dobrej skuteczności chwastobójczej herbicydu. Gleba starannie doprawiona zapewnia, że siew pszenicy będzie wykonany na jednakową głębokość, co wpływa na równomierność wschodów roślin. Siew zbyt głęboki opóźnia wschody i krzewienie pszenicy, a rośliny stają się bardziej wrażliwe na herbicydy i odznaczają się słabszą zimotrwałością. Równie niekorzystny jest zbyt płytki siew zbóż, który powoduje, że rośliny są słabo osadzone w glebie i także mogą źle tolerować herbicydy i słabo zimować.

Herbicyd Diflanil 500 SC poszerza ofertę jesiennego niszczenia chwastów pszenicy ozimej i w innych zbożach. Jest zalecany z wyboru szczególnie do odchwaszczania masowo występującego fiołka polnego, gwiazdnicy pospolitej, przetaczników, natomiast po zastosowaniu wyższej z zalecanych dawek niszczy także przytulię czepną.

Dobrze tolerowany jest w mieszaninach z innymi herbicydami w zwalczaniu średnio wrażliwych chwastów. Mieszaniny rozszerzają także zakres niszczonych gatunków pojawiających się w zbożach. W warunkach występowania innych niż omawiane gatunków chwastów, Diflanil 500 SC niekiedy potrzebuje wsparcia np. w mieszaninie z chlorotoluronem (np. Tolurex 500 SC) albo chlorosulfuronem (np. Glean 75 WG) lub innymi herbicydami - odpowiednio do zachwaszczenia pszenicy.

Dr Zofia Łęgowiak
Katedra Agronomii
Wydział Rolnictwa i Biologii
Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego


 
 
.