Zastosowanie atraktantów w uprawach sadowniczych, warzywniczych i w rzepaku

Strona 2

Spis treści
Zastosowanie atraktantów w uprawach sadowniczych, warzywniczych i w rzepaku
Strona 2
Wszystkie strony

Uprawy warzywnicze
Przydatność atraktantów do poprawiania zapylenia różnych warzyw została przebadana w doświadczeniach prowadzonych w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach. Szczególnie korzystnie reaguje na tę grupę preparatów ogórek w uprawie polowej. Wiadomo, że na skutek niedostatecznego zapylenia jego kwiatów mogą powstawać owoce zniekształcone, a pszczoły zbierają z nich mało pyłku, toteż dla dobrego ich zapylenia konieczne jest kilkakrotne odwiedzanie kwiatów przez owady zapylające. Najlepiej, gdy są one odwiedzane 8–12 razy. Zaobserwowano, że po potraktowaniu plantacji ogórka środkiem Pollinus częstotliwość odwiedzania kwiatów przez pszczoły znacznie się zwiększa. Stwierdzono, iż bezpośrednio po zabiegu na roślinach traktowanych tym środkiem liczba pszczół była nawet ponad dwa razy większa niż na roślinach nieopryskiwanych. W rezultacie plon handlowy owoców ogórka wzrastał o co najmniej 35%. Ogórki zbiera się wielokrotnie — trzeba tu podkreślić, że korzystny wpływ opryskiwania atraktantem odnotowano począwszy już od pierwszego, najpóźniej drugiego terminu zbioru. Jest to szczególnie ważne u odmian uprawianych na wczesny zbiór.

Preparat może mieć zastosowanie nie tylko w uprawie ogórków przeznaczonych do bezpośredniego spożycia czy też przetwórstwa, ale także na plantacjach nasiennych. Powoduje bowiem lepsze zawiązywanie nasion i zwiększenie ich liczby.

Inne rośliny warzywne
Próby wykonane na plantacjach cebuli i kopru uprawianych na nasiona też potwierdziły możliwość wykorzystania atraktantów do poprawiania zapylenia i lepszego zawiązywania nasion. Cebula jest rośliną obcopylną, zapylaną też przez owady. Jednak, ze względu na małą atrakcyjność kwiatów — specyficzny zapach i niezbyt obfite nektarowanie - jest niezbyt często odwiedzana przez pszczoły, zwłaszcza, gdy mają one w sąsiedztwie do wyboru rośliny uprawne bardziej atrakcyjne czy też kwitnące chwasty. Po opryskaniu cebula nasienna staje się atrakcyjna dla pszczół. Atraktanty można stosować również na plantacjach nasiennych marchwi czy selera.

Rzepak
Od kilku lat prowadzone są również badania nad stosowaniem atraktantów w odmianach populacyjnych i heterozyjnych rzepaku ozimego. Badania prowadzono między innymi na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Opryskiwano plantacje rzepaku jednokrotnie (na początku kwitnienia) i dwukrotnie (początek i pełnia kwitnienia). Badano również wpływ opryskiwania całej powierzchni plantacji, tylko obwódek plantacji i pasowo (co drugą ścieżkę technologiczną). Okazało się, że zwyżka plonu przy opryskiwaniu całej powierzchni i przy opryskiwaniu pasowym była na takim samym poziomie. W wypadku 1 zabiegu – w pełni kwitnienia plon był wyższy o około 7,9-9,1%. Po wykonaniu 2 zabiegów opryskiwania (początek i pełnia kwitnienia) przyrost plonu mieścił się w przedziale 10,6 do nawet 23%. Oprócz zwyżki plonu (na którą składała się większa liczba zawiązanych łuszczyn z większą ilością dobrze wykształconych nasion) obserwowano również wpływ na parametry jakościowe. Po zastosowaniu preparatu obserwowano większą MTN oraz pozytywny wpływ na zawartość tłuszczu surowego w nasionach (o ponad 1% większa w porównaniu do kombinacji nieopryskiwanej).

Najlepsze wyniki zwyżki plonu można uzyskać wykonując 2 zabiegi opryskiwania w okresie kwitnienia roślin. Pierwszy - na początku kwitnienia - gdy ok. 10-15 % kwiatów jest otwartych, drugi w pełni kwitnienia, gdy około 90 % kwiatów jest w pełni otwartych. Stosując preparat „oszczędnościowo”, tylko jeden raz podczas pełni kwitnienia, w dawce 1 l/ha, też można uzyskać korzystny wpływ na plon. Zabiegi należy wykonywać wcześnie rano w czasie ładnej pogody, najlepiej jeżeli nie zanosi się na deszcz. Preparat zwabiając pszczoły i inne owady zapylające do kwatery nim potraktowanej powoduje również pewną zwyżkę plonu w sąsiednich – nie opryskanych kwaterach. Zalecana dawka preparatu, niezależnie od uprawy w której jest on stosowany wynosi 1 l/ha. Różna jest natomiast zalecana ilość wody. W uprawach roślin warzywnych i rolniczych stosuje się 400 l wody na 1ha, a w sadach i plantacjach krzewów jagodowych 600 l wody na 1 ha.

Pollinus jest w pełni bezpieczny dla ludzi i zwierząt, także dla wszystkich owadów drapieżnych i pasożytniczych. Nie powoduje również żadnego ujemnego wpływu na rośliny. Zastosowanie preparatu podnosi opłacalność produkcji.

Dr inż. Andrzej Jarosz


 
 
.